Zhodnocení financí

Chystáte se v krátké či delší době k velké investici a chcete zhodnotit své peníze pro budoucí potřebu, nebo se Vám jen nelíbí, aby Vaše úspory ležely ladem na bankovním účtu? Podívejte se, jaké možnosti zhodnotit Vaše finance nabízí český trh.

Krátkodobé investice

Spořící účty
Své finanční prostředky můžete zhodnocovat krátkodobě pomocí různých spořících produktů od bank. Spořením menší části příjmu na spořicí účet, nebo zřízením termínovaného vkladu budou Vaše úspory dostupné ihned nebo v krátkém termínu od jednoho týdne po splatnost až např. za 4 roky. Výhodou je nízké riziko finanční ztráty a tyto vklady u bank jsou navíc pojištěné. Nicméně výnosy nejsou nijak závratně vysoké a navíc jsou zatíženy srážkovou daní ve výši 15 %.

Terminované vklady
Mezi další možnosti zhodnocení investic na kratší horizont mezi 1 – 5 lety jsou terminované vklady. Tyto jsou nabízeny bankovními institucemi a jejich zhodnocení je garantováno. Terminovaný vklad je výhodný z hlediska stálého výnosu, ale pokud je pro nás na prvním místě likvidita (možnost kdykoli vklad vybrat), měli bychom se poohlédnout po jiném produktu. Terminované vklady jsou zajištěny na 1-5 let podle výběru a jejich zhodnocení se pohybuje mezi 4-5%.

Dlouhodobé investice

Investice do fondů
Investování do podílových fondů nabízí širší paletu výše zhodnocení, která se odvíjí od délky investice. Obvykle platí, že čím dlouhodobější, tím výnosnější investice je. Výnosy jsou osvobozené od srážkové daně po uplynutí minimálně 6 měsíců. Možnost výběru peněz z fondu je nejvýše do jednoho měsíce od požádání. Vklady do fondů ale nejsou ze zákona pojištěné a žádná investiční společnost Vám nedokáže zaručit výši výnosu. Konzervativní portfolia jsou vhodná investivci na minimálně 5 let. Výnos takového fondu je ale nízký, obvykle jen těsně překonává inflaci. Vyvážené portfolium se vytváří na 5-10 let a obvykle kombinuje konzervativnější dluhopisy a rizikovější akcie. Společnosti tak nabízí vyšší výnosy ve střednědobém horizontu s jistou kolísavostí fondu. Agresivní portfolio díky vysokému riziku zprostředkovává maximální zisk v delším investičním horizontu nad 5 a více let. Takové fondy jsou navázány zpravidla na komodity a akcie rozvíjejících se zemí.

Doporučení

Potřebujete-li poradit nebo jen hledáte bližší informace, neváhejte využít kontaktního formuláře. Naši poradci Vám pomohou najít nejvhodnější způsob investování a nabídnou produkty, které vyhoví i Vašim náročným potřebám.