Výrazné rozdíly ve výši spoření penzijního připojištění. Lidé spoří tisíce korun, někteří jen stokorunu

vyrazne-rozdily-ve-vysiV České republice jsou stovky lidí, kteří si měsíčně spoří na penzijní připojištění více než deset tisíc korun. Výhodné je to především proto, že penzijní připojištění mívá vyšší výnos než běžné spořicí účty.

Státní podpora je od roku 2013 na penzijním připojištění limitována minimální částkou spoření 300 Kč měsíčně. Výše maximálního státního příspěvku je 230 Kč a je připisován při spořené částce 1000 Kč za měsíc.

Někteří lidé dokonce spoří až 10000 Kč za měsíc. A nejedná se o výjimku. Tak vysoké částky spoří několik stovek lidí v Česku.

V čem jsou tak vysoké částky výhodné?

Penzijní společnosti jsou více uvážlivé v investování klientských financí. Investují prostředky pouze do zajištěných aktiv.

Podle mluvčího Penzijní společnosti České pojišťovny Petra Brousila využívají penzijní připojištění lidé jako spoření proto, že jim přináší vyšší výnos než běžné spořicí účty v bankách a navíc s garancí tzv. „kladné nuly“. Další výhoda je také dosažení nejvyššího státního příspěvku.

 

Tisíce lidí si spoří pouze stokorunu

Mnohem větší je skupina lidí, kteří si spoří částku 100 Kč za měsíc. Jedná se o tisíce možná i desetitisíce lidí.

Bohužel takové spoření nemá téměř žádný efekt, protože lidé si sice splní svou pomyslnou povinnost, že si spoří na důchod, ale s touhle měsíční částku nedosáhnou státní podpory ani si nenaspoří ve výsledku efektivní částku.