Povinné ručení

povinne_ruceni3Všichni majitelé motorových vozidel v České republice si ze zákona musí sjednat povinné ručení, jinak jim kromě pokuty hrozí i krytí veškerých nákladů z vlastních zdrojů v případě, že někomu jinému způsobí škodu na zdraví či majetku. Tato povinnost platí pro všechny osoby s trvalým pobytem v ČR, které budou vozidlo provozovat na veřejných komunikacích.

Na co se pojistka vztahuje

Pojistka pokrývá škody způsobené druhé osobě provozem vozidla pojištěnce, ale už se nevztahuje na jeho zdraví ani majetkovou škodu. Na druhou stranu platí i v zahraničí, kdy pro oblast Evropy je vydávána tzv. zelená karta, bez níž není vozidlu povoleno překročit hranice některých zemí.

Limity povinného ručení

Pojišťovny ze zákona nabízejí minimální limity plnění ve výši 35 milionů Kč jak v případě zranění nebo usmrcení druhé osoby, tak i v případě poškození jejího majetku. Majitelé vozů by si měli dát pozor hlavně na výši sjednaných limitů a výjimky, na co se pojištění nevztahuje. Každá suma nad rámec smlouvou stanoveného limitu nebo vztahující se na výjimku musí být totiž hrazena z vlastních prostředků pojištěnce.

Na co si dát pozor u povinného ručení?

Pro dobré řidiče, kteří jezdí bez nehod, pojišťovny nabízejí bonusy hlavně v podobě slev na pojistném. Na časté viníky nehod naopak aplikují tzv. malusy neboli zvýšení sazby pojistného. Vzhledem k velké žádanosti tohoto produktu existuje v ČR mnoho pojišťoven, jež jej v nejrůznějších variantách nabízí, a proto je potřeba opravdu detailně vyjednat, na co vše se v dané ceně bude pojištění vztahovat.