Pojištění vkladů

Pojištění vkladů patří mezi nezbytné doplňky u bankovních produktů, které udržují „stabilitu“ bankovního sektoru. Stabilita bankovního sektoru je nutná pro bezproblémové fungování plateb mezi státem, firmami, fyzickými osobami. Pokud váháte s uložením peněz do banky, nemusíte mít strach, protože vklady jsou pojištěny na částku 100.000 EUR.

 

Co je to pojištění vkladů?

Pojištění vkladů je prostředek ochrany peněz uložených v bankách. Peníze jsou bankou pojištěny, takže v případě problémů v bance, dostanou střadatelé své peníze zpátky (resp. částku do 100.000 EUR). V mnoha zemích EU je pojištění vkladů povinné.

Run na banky

V případě, když se rozšíří negativní informace o bance, může nastat tzv. Run na banky, to znamená, že si drobní střadatelé začnou ve velkém vybírat hotovost a tím dostávají banku do velmi špatné pozice, kdy dochází likvidita i peníze. Další výhoda pojištění je ta, že klienti banky téměř vždy dostanou své peníze zpět, i když banka skutečně zkrachuje.

Princip fungování

Pojištění vkladů je podobné pojištění jako každé jiné. Pojištění vkladů většinou neprovádějí pojišťovny, ale instituce přímo k tomu určené. K tomu, aby byl váš vklad zajištěn není zapotřebí žádného kroku z vaší strany. O vše potřebné se ze zákona postará banka.

Povinné pojištění

V mnoha státech EU je pojištění vkladů povinné. Tak je tomu i v České republice. Jsou zde pojištěny všechny vklady v bankách fyzických a právnických osob. Znamená to, že pokud máte v bance více peněz, dosáhnete při vyrovnání na částku pouze do 100 000 EUR.