Novinky pro klienty bank a pojišťoven v roce 2014

zivotnipoj

Nový rok přinesl spousty novinek také v bankovnictví. Přinášíme vám přehled hlavních změn. Největší změnou pro klienty je problematika dědictví stavebního spoření. Dosud byl dědicem spoření v první řadě manžel, který měl možnost pokračovat ve spoření i po smrti partnera. Podle nového občanského zákoníku už tohle pravidlo neplatí. Předmětem dědění bude zůstatek stavebního spoření, přičemž ve smlouvě nebude možné pokračovat.

Stavba se stává součástí pozemku a komplikuje to hypotéky

Stavby se od roku 2014 stanou nedílnou součástí pozemků, na kterých stojí, a nebudou se nadále zapisovat samostatně do katastru nemovitostí. Bude-li majitel nemovitosti stavět na svém vlastním pozemku, bude stavba k tomuto pozemku automaticky přirůstat. Stavbu na cizím pozemku bude možné postavit pouze na základě takzvaného práva stavby, které vám majitel pozemku musí udělit.

Povinné ručení podraží

Sazby povinného ručení několik let klesaly, nyní nastává opačný trend. Jednou z příčin jsou legislativní změny. Od letošního září mají pojišťovny povinnost odvádět minimálně 3 % z přijatého pojistného do Fondu zábrany škod. Zároveň se zvedla paušální částka za každou hodinu zásahu hasičů u dopravní nehody. Nový občanský zákoník od roku 2014 zvyšuje nároky na pojistná plnění.