Má nějaký význam pojistit si schopnost splácet půjčky?

Pojištění je poněkud zajímavým produktem, který si kupujeme a přesto doufáme, že ho nebudeme muset nikdy využívat. Je nutné si však uvědomit, že dlouhodobá půjčka může mít splatnost i deset let.

Jak se pojistit správně

Při splácení bankovní i nebankovní půjčky deset let a déle nevíte a nemůžete tušit, co se může stát. Kvůli nemoci, úrazu, invaliditě či ztrátě práce můžete přijít o schopnost splácet půjčku. K půjčce se obvykle poskytuje pojištění jež kombinuje případ smrti, pracovní neschopnosti, trvalou invaliditu a nezaměstnanost.

Pojišťovny nabízejí různé kombinace pojištění v několika variantách. O pojištění si můžete požádat u žádosti o půjčku i později. Pojistné hradíte zároveň se splátkami nebankovní půjčky.
Smysl pojištění nemá pouze u krátkodobé půjčky typu půjčka před výplatou. Peníze vrátíte za měsíc v jedné splátce, tudíž by bylo pojištění zbytečné.

Půjčka před výplatou je velmi specifická a kromě pojištění se obejdete i bez složitého papírování. Vyřídíte ji za několik málo minut. Chcete-li se přesto nějakým způsobem zabezpečit, obraťte se na pojišťovnu, která vám vybere balíček přímo na míru.

U pojištění berte v potaz:

  • věk
  • čekací dobu pro vznik nároku na pojistnou událost
  • karenční dobu
  • výši splátek
  • výši pojistného plnění

Půjčka před výplatou bez pojištění

Půjčka před výplatou nabízí mnoho bonusů, ale pojištění k ní rozhodně nepatří. Dlouhodobá půjčka naopak bez pojištění může mít nižší úrok. Ve skutečnosti ale dojde k tomu, že bude mnohem dražší než půjčka, kterou si pojistíte. Vždy si vybírejte půjčku podle sazby RPSN. Někdy může dojít k tomu, že je půjčka znevýhodněna díky vysokému pojistnému, které není příliš transparentní a vám se tak může půjčka značně prodražit. U úvěru, který si nepojistíte může být vysoká sazba RPSN.