Jak si správně pojistit domácnost?

zivotnipojPojištění domácnosti patří do okruhu pojištění, které nemůžeme podceňovat. Jaký je rozdíl mezi pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti a jak si pokrýt rizika jako jsou vyloupení bytu nebo živelné události?

Většina lidí, kteří vlastní nějakou nemovitost, má uzavřeno pojištění nemovitostí, ale velmi často zapomínají na pojištění domácnosti. To totiž na rozdíl od pojištění nemovitosti pokrývá škody, které jsou způsobeny na předmětech v domácnosti. Pojištění domácnosti by tedy měli mít uzavřeno všichni, ať již mají dům či byt v osobním vlastnictví, nebo bydlí v nájemním bytu.

Porovnejte si nabídky pojišťoven

Než se rozhodnete uzavřít pojistnou smlouvu, určitě je dobré si porovnat nabídky několika pojišťoven. Nejprve je třeba si stanovit, co a jak pojistit a potom si nechat udělat nabídky od několika pojišťoven pro konkrétní pojištění dané domácnosti. V nabídkách se zaměřte především na následující údaje:

  • jaké je krytí škod?
  • jaká je pojistná částka?
  • na co se pojištění vztahuje, co naopak není součástí a co je třeba připojistit navíc?
  • jaké jsou výluky?
  • jaké zabezpečení majetku bude pojišťovna požadovat?

Hodnota majetku – nová a časová

Při uzavírání pojištění si také dejte pozor na novou a časovou hodnotu. Při volbě nové hodnoty bude pojišťovna plnit částku, za kterou pořídíte tutéž věc novou. Pokud naopak zvolíte časovou hodnotu, bude pojišťovna při výplatě zohledňovat i opotřebení dané věci. Pojištění na novou hodnotu je výhodnější, ale i dražší.